Ben Kimim?

İstanbul’da doğdum. Evli ve iki çocuk babasıyım. Bilişim sektörüne ilk adımımı Escort PC ile 2001 yılında attım. Burada 1 sene kadar çalıştıktan sonra Altıneller Bilgisayar isimli firmada bilgisayar kurulumları yapıp, yazıcı ve monitör taşıyarak meslek hayatıma çekirdekten adım attım. Üniversite ile eş zamanlı olarak Bilge Adam eğitim kurumunda Microsoft Sistem Uzmanlığı eğitimi ile öğrenim durumumu devam ettirdim ve bunun sonunda MCSE+S+M sertifikalarının sahibi oldum. Uzmanlık alanım Active Directory ve Exchange Server başta olmak üzere Microsoft sunucu sistemleridir.

2011 yılında danışmanlık sektörünün öncü şirketlerinden biri olan Beyaz Bilgisayar Danışmanlık Hizmetleri isimli kurumda “Sunucu Sistemleri Uzmanı” ünvanı ile meslek hayatıma yeni bir başlangıç yaptım. İlerleyen süreçte şirketimin teveccühü ile “Sunucu ve Sanallaştırma Sistemleri Grup Müdürü” pozisyonuna terfi ettirildim. 20 yılı aşkın süredir vermiş olduğum hizmetlerden edindiğim tecrübelerle kamu ve özel sektöredeki kuruluşlarda bir çok projeyi başarıyla tamamladım, bir çok kurumun ise alt yapısının kurulumu, yönetimi ve bakımında bulundum. Halâ aktif olarak Beyaz Bilgisayar’da müdürlük ve kıdemli danışmanlık görevimi devam ettiriyorum.

Tamamladığım Bazı Projeler;

6000 Aktif Kullanıcılı Yapıda Exchange Server Migration

6000+ aktif kullanıcısı olan bir kurumun Exchange Server 2010 olan sürümünü 2016’ya upgrade ettim. Bu aşamada kurumun hem merkez hem de FKM lokasyonuna sunucular kurarak DAG yapılandırmasını devreye aldım. Gerek sunucu seviyesinde gerekse de son kullanıcı seviyesinde yaşanan sorunların çözümünü sağladım. Sunucular önünde bulunan Load Balancer ile kesintisiz çalışan bir sistem oluşturdum. Bunun dışında sayısını hatırlamadığım kadar Exchange Server Kurulum, Upgrade ve Migration çalışmalarını bizzat yürüttüm.

Active Directory Sıkılaştırma

Büyük ölçekli birçok kurumun Active Directory yapılarının analizlerini yaptım ve analiz sonuçlarına istinaden sıkılaştırma süreçlerini yürüttüm. Güvenlik analizi yapmanın yanı sıra sıkılaştırma oldukça tecrübe gerektiren bir iş ve doğru uygulanmaması durumunda ciddi sonuçlar doğurabilir.

Web Server Konfigürasyonu ve Güvenliği

Yaklaşık 8 senedir büyük bir televizyon kanalının Microsoft tabanlı web sunucularının (IIS) bakım ve performans optimizasyonu süreçlerini yürütüyorum. Sunucuların güvenlik sıkılaştırmalarını yapıyor ve çıkan sorunların giderilmesini sağlıyorum.

Sistem Sürekliliği Çalışmaları

Sistem sürekliliği kapsamında bir yardım kuruluşunun merkezinde bulunan sunucu sistemlerinin FKM lokasyonuna replikasyonunu gerçekleştirdim. Bu işlemi hem replikasyon yeteneği olan bir uygulama kullanarak hem de Microsoft’un kendi yetenekleri ile yapılandırdım. SQL Always-On, Windows Failover Cluster ve IIS Shared Config gibi mimarilerin yanında DFS ve Storage Replication gibi rol ve servisleri eş zamanlı kullanarak aktif – aktif çalışan bir sistem elde ettim.

Datacenter ve Sanallaştırma Ortamı Kurulumu

Yaklaşık 6 petabayt kapasitesi olan bir kamu kurumunun sıfırdan network vlan gereksinimlerini belirledim, firewall yapılandırmalarıyla ilgilendim ve veri merkezi sunucuları ile depolama sistemlerini yapılandırdım. Ayrıca Vmware sanallaştırma ortamlarının kurulumunu gerçekleştirdim. Vmwware ürününün sadece sunucu sanallaştırma çözümü yerine uygulama sanallaştırma çözümünü de devreye aldım.

Microsoft 365 Kurulum ve Konfigürasyonu

Birçok kurumda Microsoft 365 eski adıyla Office 365 sistemlerinin kurulumu ve konfigürasyonu ile ilgili danışmanlık hizmetleri verdim. Aktif olarak bu alanda danışmanlığımı devam ettiriyorum.

Hibrid Mimari Kurulumları

Mail Server sistemleri için 3 farklı yapı ile hibrid mimari kurulumu gerçekleştirdim ve aktif olarak yönetimini devam ettiriyorum.

Güvenlik Danışmanlıkları

İçlerinde üniversiteler ile çeşitli basın kuruluşları bulunan kamu ve özel sektördeki birçok kuruma güvenlik danışmanlığı hizmeti verdim ve vermeye devam ediyorum. Bu hizmet kapsamında Microsoft tabanlı sunucu sistemleri ile sanallaştırma sistemlerinin analizlerini gerçekleştirip raporlar sunuyorum. Sunduğum raporlar yalnızca güvenlik zafiyetlerini gidermeye yönelik değil aynı zamanda mümkün olan en az maliyetle en iyi güvenlik ve performans değerlerine ulaşmak için yapılması gereken çalışmaları kapsıyor. Özellikle ransomware ataklara karşı başta yedekleme sunucularının güvenliği olmak üzere fiziksel, sanal ve işletim sistemi katmanında çeşitli güvenlik tedbirleri uyguluyorum.

Sahip Olduğum Sertifikalar;

MCSE+S+MMicrosoft® Certified Systems Engineer: Security + Messaging
MCSA+S+MMicrosoft® Certified Systems Administrator: Security + Messaging
MCTSMicrosoft® Certified Technology Specialist
FCNSPFortinet Certified Network Security Professional
FCNSAFortinet Certified Network Security Administrator
ZCNPZyXel Certified Network Professional in Security
ISO27001 BaşdenetçiInformation Security Management System Auditor / Lead Auditor
BİG D1 – D2 BaşdenetçiCumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Bilgi ve İletişim Güvenliği Uyum Denetçisi

Verdiğim Eğitimler;

 • Fortigate Kurulumu ve Yapılandırılması
 • Microsoft Sunucu Sistemleri Güvenliği
 • Exchange Server Kurulum ve Konfigürasyonu
 • Microsoft İşletim Sistemleri Güvenliği
 • CyberCamp 2017 / Microsoft İşletim Sistemleri Güvenliği
 • CyberCamp 2018 / Microsoft İşletim Sistemi Yönetimi & Güvenlik ve Sıkılaştırma
 • CyberTakeOff 2018 / Windows Management and Hardening
 • CyberCamp 2019 / Windows Hardening
 • ISACamp 2021 / Powershell Management and Hardening
 • ISACamp 2022 / Powershell ile Sistem Yönetimi ve Güvenlik
 • ISACamp 2022-2 / Microsoft Sunucu Sistemleri ve Sanallaştırma
 • MS Sunucu Sistemleri, Uzaktan Çalışma ve Güvenlik
 • Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberinin Teknik Açıdan Ele Alınması
Başa dön tuşu