Error: Unhandled exception was thrown during licensing process

Veeam uygulamasında backup alırken yedeklemelerin başarısız olduğunu gösteren bir hata mesajı ile karşılaştım. Bu hatanın çözümünü paylaşmak istiyorum.

ORTAM:

  • İşletim Sistemi: Windows Server 2022 Datacenter 21H2 / 20348.1070
  • Veeam Versiyon: 10.0.1.4854

HATA:

Veeam üzerinde çalışan günlük job’lar bir anda topluca hata vermeye başladı. Yaşanan sorunun detayına baktığımda “Error: Unhandled exception was thrown during licensing process” mesajını gördüm.

Tabii ki ilk akla gelen lisansla ilgili bir sorun olup olmadığıydı ancak uygulamada kalıcı lisans (Perpetual) kullanılıyordu.

ÇÖZÜM:

Sorunun lisans ile ilgili olmadığı ortaya çıktı. Uygulamanın Vcenter’a bağlanmak için kullandığı hesabın parolasının süresi dolmuştu. Parolayı resetleyip uygulama içerisinde de değiştirince sorun düzeldi.

Hakan SÖYLEMEZ

İstanbul’da doğdum. Evli ve iki çocuk babasıyım. Bilişim sektörüne ilk adımımı Escort PC ile 2001 yılında attım. Burada 1 sene kadar çalıştıktan sonra Altıneller Bilgisayar isimli firmada bilgisayar kurulumları yapıp, yazıcı ve monitör taşıyarak meslek hayatıma çekirdekten adım attım. Üniversite ile eş zamanlı olarak Bilge Adam eğitim kurumunda Microsoft Sistem Uzmanlığı eğitimi ile öğrenim durumumu devam ettirdim ve bunun sonunda MCSE+S+M sertifikalarının sahibi oldum. Uzmanlık alanım Active Directory ve Exchange Server başta olmak üzere Microsoft sunucu sistemleridir. 2011 yılında danışmanlık sektörünün öncü şirketlerinden biri olan Beyaz Bilgisayar Danışmanlık Hizmetleri isimli kurumda “Sunucu Sistemleri Uzmanı” ünvanı ile meslek hayatıma yeni bir başlangıç yaptım. İlerleyen süreçte şirketimin teveccühü ile “Sunucu ve Sanallaştırma Sistemleri Grup Müdürü” pozisyonuna terfi ettirildim. 20 yılı aşkın süredir vermiş olduğum hizmetlerden edindiğim tecrübelerle kamu ve özel sektöredeki kuruluşlarda bir çok projeyi başarıyla tamamladım, bir çok kurumun ise alt yapısının kurulumu, yönetimi ve bakımında bulundum. Halâ aktif olarak Beyaz Bilgisayar’da müdürlük ve kıdemli danışmanlık görevimi devam ettiriyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu