Vmware Üzerine Logsign Focus Kurulumu

Merhabalar,

Bu yazımızda Logsign Focus ürününün kurulumundan bahsediyor olacağız. Öncelikle Logsign nedir? Ne işe yarar? gibi konulara değinelim istiyorum.

  • Logsign gelişmiş arayüze sahip olan merkezi bir log sistemidir. Logsign ile Microsoft sunucu sistemlerinden veya firewall cihazlarınızdan log almanız mümkündür. Yazılımın asıl amacı toplanılan log kayıtlarının daha anlamlandırılabilir bir hale getirilmesidir. İçerisinde yüzlerce hazır şablon bulunan üründe ayrıca istenilen herhangi bir durum için alarm üretmek ve bunu mail ile göndermek çok kolaydır.

Ürünün sistem gereksinimleri logunun tutulması istenen ortama göre değişkenlik göstermektedir. Varsayılan olarak minimum 8GB Ram ve 4 Core Cpu gereksinimi olduğunu söylersek yanlış bir ifade kullanmış olmayız. Şimdi kurulum aşamalarına geçelim;

İşe ilk olarak vmware üzerinde bir sanal sunucu oluşturarak başlayalım. Konfigürasyon tipi olarak Typical seçelim ve bir isim belirledikten sonra sununun kurulmasını istediğimiz datastore alanını belirleyelim.

İşletim sistemi olarak Ubuntu Linux (64-bit) versiyonunu seçelim. Sonrasında network interface seçimini yapalım.

Daha sonra disk boyutunu ve tipini belirleyip bir sonraki aşamada işlemleri sonlandırmak için finish butonuna basıyoruz.

Eğer istersek bu aşamada donanım kaynaklarını değiştirebiliriz. Yazının başında da belirtmiş olduğumuz gibi minimum 8GB Ram ve 4 Core Cpu kullanmanız sağlıklı olacaktır. Oluşturmuş olduğumuz sanal sunucuyu start edelim.

Sunucunun ip ve dns ayarlamalarını yapalım. Ben kendi örneğimde 10.34.210.0/24 bloğunu kullanıyorum. Dns için ise google dns lerini yani 8.8.8.8 kullanıyorum.

“Write the changes to disks?” kısmında “Yes” seçeneğini seçelim ve kurulumun tamamlanmasını bekleyelim.

Kurulum tamamlandıktan sonra sisteme, işlem esnasında vermiş olduğumuz ip adresi ile web arayüzünden bağlantı sağlayabiliriz. Default kullanıcı adı ve şifre “admin – admin” şeklindedir.

Yazımızın sonuna geldik. Bir başka kurulum yazısında görüşmek dileğiyle…

Hakan SÖYLEMEZ

İstanbul’da doğdum. Evli ve iki çocuk babasıyım. Bilişim sektörüne ilk adımımı Escort PC ile 2001 yılında attım. Burada 1 sene kadar çalıştıktan sonra Altıneller Bilgisayar isimli firmada bilgisayar kurulumları yapıp, yazıcı ve monitör taşıyarak meslek hayatıma çekirdekten adım attım. Üniversite ile eş zamanlı olarak Bilge Adam eğitim kurumunda Microsoft Sistem Uzmanlığı eğitimi ile öğrenim durumumu devam ettirdim ve bunun sonunda MCSE+S+M sertifikalarının sahibi oldum. Uzmanlık alanım Active Directory ve Exchange Server başta olmak üzere Microsoft sunucu sistemleridir. 2011 yılında danışmanlık sektörünün öncü şirketlerinden biri olan Beyaz Bilgisayar Danışmanlık Hizmetleri isimli kurumda “Sunucu Sistemleri Uzmanı” ünvanı ile meslek hayatıma yeni bir başlangıç yaptım. İlerleyen süreçte şirketimin teveccühü ile “Sunucu ve Sanallaştırma Sistemleri Grup Müdürü” pozisyonuna terfi ettirildim. 20 yılı aşkın süredir vermiş olduğum hizmetlerden edindiğim tecrübelerle kamu ve özel sektöredeki kuruluşlarda bir çok projeyi başarıyla tamamladım, bir çok kurumun ise alt yapısının kurulumu, yönetimi ve bakımında bulundum. Halâ aktif olarak Beyaz Bilgisayar’da müdürlük ve kıdemli danışmanlık görevimi devam ettiriyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu